Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya dokuz kareden oluşan grafik, kendi içinde de dokuzar karelik bölümlere ayrılmış durumda. Bu karelere 1''den 9''a kadar rakamlar yerleştiriyorsunuz.

Amaç tüm kareleri doldurmak. Bulmacanın zorluk derecesine göre ipuçları veriliyor. Her sırada ve kendi içinde bölünmüş her dokuz karelik bölümde aynı rakamdan bir tane olması gerekiyor. Sayı girmek için karelere tıklamanız yeterlidir, girdiğiniz sayıyı silmek için de delete tuşunu kullanabilirsiniz.

Sudoku uzmanları, oyunun sadece mantık yürüterek oynanacağını, bu yüzden de en çok Avrupa''da özellikle geçen yıl başlayan Sudoku çılgınlığı, artarak devam ediyor. Öyle ki, oyunun 80''li yıllarda hastalık haline gelen Rubik küpleri gibi bir bağımlılığa yol açtığı söyleniyor. İngiltere''nin The Times, Daily Telegraph gibi önemli gazeteleri, okurlarına her gün bir Sudoku Oyunu vererek tirajlarını artırırken, Sudoku siteleri açılıyor, kitaplar yayımlanıyor. Gençlerde zeka gücünü geliştirici ve ileriki yaşlarda ise Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltılmasına yardımcı olan entelektüel bir rakam bilmece türü.

kaynak:testorojen.com

Bookmark and Share
sudoku oyna